بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

بررسی اجمالی دوربین های نظارت ویدئویی در سال 2018

بررسی اجمالی  دوربین های نظارت ویدئویی در سال 2018

این گزارش به طور خلاصه راجع به پیشرفت های حاصله در دوربین های نظارت ویدئویی ارائه شده در سال 2017، و وضعیت ارائه آنها در سال 2018 خواهد پرداخت. این بررسی شامل امنیت سایبری، Multi-imager ها، وضوح، H.265، HD Analog، کیفیت تصویر و تجزیه و تحلیل ویدئو می شود.

 

امنیت سایبری

برای اولین بار طی دوران طی شده در صنعت نظارت ویدئویی، امنیت سایبری به یک فاکتور اصلی تبدیل گشته است. اتفاق های مهمی که موجب تاثیر شگرفی در این صنعت شد، هک شدن دوربین های شرکت های مختلف، از جمله Dahua، در مناطق مختلفی از جهان بود. این ضربه مهلک به یکی از بزرگترین شرکت های این صنعت در دنیا، به عنوان یک هشدار برای کل این صنعت بود. چرا که Dahua تنها نبود و خیلی از شرکت های بزرگ دیگری همچون  Axis،  Vivotek، Hikvision و ... نیز در زمینه امنیت سایبری، خود را آسیب پذیر نشان داده اند.

به همین دلیل بسیاری از شرکت های تولید کننده، بازاریابی و فعالیت های خود را بر زمینه ی امنیت سایبری متمرکز کردند تا به عنوان یک حرکت تهاجمی، رقبای خود را شکست دهند، و همچنین به عنوان یک حرکت تدافعی، مانع از از دست دادن مشتریان خود شوند.

امنیت سایبری

امنیت سایبری

 

کند شدن روند افزایشی رزولوشن

وضوح دوربین، در دوربین های نظارت ویدئویی، در سال 2017، یک فاکتور اساسی محسوب نمی شد. پذیرش 4MP روند افزایشی خود را حفظ کرد، به طوری که این وضوح در بازار لغب پرطرفدارترین وضوح را به خود اختصاص داد. هر چند که در مقایسه با سال های گذشته، روند افزایشی وضوح یا رزولوشن، کند تر شده و دستگاه های 10+ MP رشد چشمگیری نداشته اند.

به طور خاص، رشد رزولوشن Single-imager ها محدود شدند. ( Single – imager ها دوربین هایی هستند که دارای یک سنسور تصویر بردار هستند و در مقابل آنها Multi – imager ها قرار دارند که دارای چند سنسور تصویر بردار می باشند. تصویر نمونه ای از این دو نوع دوربین، در انتهای پاراگراف نمایش داده شده است .)  محصولات Avigilion در ماکسیمم 30MP باقی ماندند. همچنین Axis و Sony نیز در همان مقدار 20MP ثابت مانده و در عوض تنظیمات پلتفرم باز همراه با عملکرد قوی را ارائه کردند ( که البته نسبت به قیمت های مرسوم آنها بسیار گران قیمت تر عرضه شدند ).

دوربین Multi-imager

دوربین Multi-imager

 

رشد Multi-imager ها

در بین دوربین های جدید، فعال ترین بخش، بخش دوربین های Multi-imager هستند. هم در حوزه Multi-imager های ثابت 180 درجه و 360 درجه، و هم در حوزه دوربین های قابل تنظیم، تنظیمات به طور چشمگیری پیشرفت داشته اند. در حال حاضر این مساله بیشتر در شرکت های تولید کننده ای مشترک است که در خط تولید خود حداقل دارای دوربین های Multi-imager ثابت هستند. اما دوربین های Multi-imager قابل تنظیم هم بخشی خاص از بازار هستند که در حال رشد است.

بر خلاف اینکه ما انتظار داشتیم Multi-imager ها بازار کوچک و خاص مربوط به خود را دارا باشند، آنها با روندی رو به رشد در حال تبدیل شدن به یک بازار مهم برای پروژه های بزرگی هستند که به دنبال کاهش تعداد دوربین های مورد استفاده، کابل کشی، هزینه های نصب و گواهی های سیستم های مدیریت ویدئویی هستند.

دوربین Multi-imager 180 درجه

دوربین Multi-imager 180 درجه

 

H.265 در حال تبدیل شدن به Mainstream

با اینکه H.265 به مدت چند سال برای دوربین های نظارتی ارائه شده است، سال 2017 بود که در آن H.265 تبدیل به Mainstream شد. این اتفاق به این دلیل رخ داد که تولید کننده های بیشتری H.265+ را با پشتیبانی Smart codec ارائه کردند. در H.265، پشتیبانی از سیستم های مدیریت ویدئویی هم چنان نسبت به H.264 کمی کند تر است، اما در سال 2017 پیشرفت خوبی داشته است.

افزایش استفاده از H.265

افزایش استفاده از H.265

 

در حال حاضر، انتظارات از Smart codec ها بالا رفته است.

تا همین چند سال پیش، Smart codec ها مقوله ای جدید و محدود بودند. سال 2017، Smart codec ها در بین تولید کننده های بزرگ به امری عادی تبدیل شد و پذیرش این codec ها توسط کاربران در حال افزایش بود. در حال حاضر Smart codec ها به همراه H.264 و H.265 مورد انتظار هستند و صرفه جویی در پهنای باند و حجم ذخیره سازی توسط این codec ها به امری مهم در پیاده سازی پروژه ها تبدیل شده است.

 

تجزیه و تحلیل ویدئو جذابیت Deep Learning به زودی نمایان خواهد شد.

در سال 2017، در زمینه نظارت ویدئویی، بعد امنیت سایبری، Deep Learning داغ ترین مبحث بود. متاسفانه در این سال تعداد تعداد کمی از این دوربین ها تولید شد و قطعا درخواست ها هم بسیار کم بوده است. به همین دلیل، اثر Deep Learning در حوزه نظارت ویدئویی هنوز روشن نشده است. بسته به این که در سال 2018 تولید کنندگان چه محصولاتی ارائه کنند، این وضعیت می تواند تغییرات بزرگی در پیش داشته باشد.

deep learning

 

محصولات جدید HD Analog پیشرفتی ندارند

دوربین های HD آنالوگ، در مقایسه با توسعه های شکل گرفته در سال های قبل، پیشرفت چندانی نداشته اند.HD Analog ارتقا وضوح و انتقال برق از طریق coax را طی دو سال گذشته به خوبی پیشرفت داده اند اما در خلال سال 2017 این پیشرفت ها سرعت بسیار کمی داشتند. هنوز مشخص نیست که این کاهش سرعت پیشرفت، اتفاقی موقت است، یا از آن به عنوان یک کاهش سرعت رشد پایدار می توان یاد کرد که در سال 2018 نیز ادامه دار خواهد بود.

 

بیشتر صحبت ها و مباحث اصلی مربوط به سال 2018، حول پیشرفت های پیش بینی شده برای این صنعت، مرتبط با Deep Learning و هوش مصنوعی است و ما این قول را به شما می دهیم که هوشیار باشیم و تغییرات و پیشرفت های شکل گرفته در این زمینه ها را به طور کامل پوشش دهیم.

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner