بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست اخبار

تاریخچه سیستم نظارت تصویری در ده سال گذشته

سه شنبه, 23 آذر 1395

بسمه تعالی

تاریخچه سیستم نظارت تصویری در ده سال گذشته :

در این متن میخواهیم تاریخچه ایی از تغییرات و نوآوری های سیستم های نظارت تصویری ، دوربین مداربسته ، در 10 سال گذشته را بیان می نماییم . البته این متن احتمالا تمام این تغییرات و نوآوری ها را پوشش نخواهد داد ولی سعی می کنیم مهمترین مطالب را بیان نماییم .

سال 2006 :

در سال 2006 این وضعیت تحت سلطه ی دوربین های آنالوگ ودستگاه ضبط تصاویر و همچنین دوربین های SD بود . منظور از دوربین های SD همان standard definition است. دوربین های تحت شبکه با رزولوشن حداکثر 720p . در این سال تازه دوربین های مگاپیکسل رونمایی شده بودند ولی این دوربین ها قیمتهای بالایی داشتند و از فشرده سازی MJPEG استفاده میکردند لذا سیستم های ضبط تصاویر این دوربین ها تصاویر را با حجم بالا رکورد می کردند برای همین ضبط تصاویر ذخیره شده و انتقال تصاویر این حجم اطلاعات یکی از مشکلات آن زمان بود.

سال 2008 الی 2012 ( رونمایی از دوربین های مگاپیکسل با فرمت فشرده سازی H.264 ) :

در این سال ها دوربین های مگاپیکسل با رزولوشن های مختلف با فرمت فشرده سازی H.264 به بازار آمد.این دوربین ها دارای رزولوشن مناسب بوده و نسبت به دوربین های SD کیفیت بالاتری داشتند و با توجه به فرمت فشرده سازی H.264 این دوربین ها ، ذخیره سازی و انتقال تصاویر این دوربین ها با کیفیت و سرعت بالاتری انجام می شد.

سال 2011:

در این سال بحث آنالیز تصاویر داغ بود و شرکت هایی مانند بوش ، سونی ، سامسونگ راهکارهایی در این مورد بیان نمودند و تجهیزات نرم افزارهایی ارائه کردند.قبل از این مشتریان رضایت خوبی از سیستم های آنالیز تصویر نداشتند و شاید آن هم به دلیل کار او موثر نبودن این سیستم ها بود. در سال 2011 شرکت OV حرف اول در این نوع سیستم را بیان می نمود البته در سال 2014 این شرکت توسط شرکت اوجیلون خریداری شد.

سال 2012 الی 2014 :

یکی از چالش های همیشگی دوربین های مدار بسته در همه ی برندها کارایی دوربین در شرایط نوری مختلف است. یکی از شرایط بد نوری ، نور خیلی کم محیط و دیگری تغییرات ناگهانی نور و یا پس زمینه زیاد یا کم نور نسبت به تصویر مدنظر بود. WDR خاصیتی از دوربین است که برای محیط هایی که پس زمینه ی نور شدید و یا خیلی کم دارند و همچنین مکانهایی که تغییرات نور زیاد است ، خیلی اهمیت دارد. در گذشته دوربین های دارای WDR واقعی نسبت به دیگر دوربین ها گران تر بودند. شرکت PIXIM اولین شرکتی بود که سنسورهای با WDR واقعی ارائه می نمود. در این سال دوربین های زیادی با WDR واقعی و همچنین عملکرد مناسب در شرایط محیطی کم نور به بازار آمد.

سال 2015:

در سال 2015 ، کدینگ های H.264 به بازار اومد که باعث می شد پهنای باند کمتری برای ذخیره دوربین ها نیاز باشد.

از سال 2014 تا هم اکنون :

از این سال دوربین های آنالوگ-اچ دی با تکنولوژی های مختلف به بازار آمد. مانند : HDTVI – HDCVI – AHD و...

این دوربین ها ، دوربین هایی با رزولوشن مگاپیکسل هستند که تحت کابل کواکسیال کار می کنند.

این دوربین ها معمولا ساخت کشور چین هستند و در پروژه هایی که از اهمیت پایین تری از نظر امنیتی برخوردار هستند ، نصب و راه اندازی می شوند.ارزان بودن یکی از مزیت های این دوربین ها می باشد ولی همان مشکل بستر سازی دوربین های آنالوگ دارند و در پروژه هایی که تعداد زیادی دوربین وجود دارد حجم زیادی از بستر سازی با کابل کواکسیال وجود دارد.البته متراژ کابل بین دوربین و رکوردر نیز یکی از این مسائل است.

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner