بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

ترافیک شبکه و پهنای باند

ترافیک شبکه و پهنای باند

 

 ترافیک شبکه و پهنای باند چیست؟

 

پهنای باند، ظرفیت ارتباطی یک شبکه است. وقتی شما از اینترنت استفاده می کنید، از پهنای باندتان استفاده می کنید. پهنای باند از دو طریق دانلود و بارگذاری مورد استفاده قرار می گیرد. ترافیک شبکه یا ترافیک داده، مقدار داده انتقالی در بستر شبکه، طی یک زمان مشخص است.

پهنای باند

 

زمانی که ترافیک موجود در شبکه، نسبت به ظرفیت آن کوچک باشد، داده ها و اطلاعات به راحتی و با سرعت انتقال می یابند. هنگامی که ترافیک به ظرفیت شبکه نزدیک می شود، سرعت انتقال داده کاهش می یابد. انتقال اطلاعات حجیم توسط یک کاربر موجود در شبکه، موجب کاهش سرعت انتقال داده دیگر کاربران شبکه می شود. از این رو، در شبکه، با روش های مختلفی، محدودیت های پهنای باند برای کاربران تعبیه شده است.

 کنترل ترافیک شبکه

 

محدود سازی پهنای باند

 تجهیزات موجود در شبکه، می توانند میزان استفاده از پهنای باند، توسط کاربر ها یا دستگاه های مختلف را ردیابی کنند. توسط این تجهیزات، مدیران شبکه، رفتارهای ناهنجاری که منجر به ایجاد ترافیک در شبکه می شود ( مانند استفاده های پالسی، و بیش از حد، از پهنای باند ) را شناسایی می کنند و به آن رسیدگی می کنند. برای مثال دسترسی دستگاه هایی که سطح فعالیت شبکه ی آن ها، بیش از حد معقول مورد استفاده در کسب و کار مورد نظر است، می توانند توسط مدیر شبکه مسدود شوند.

 

پهنای باند 2 

 

تکنیک های اندازه گیری ترافیک و کارکرد شبکه

ترافیک و کارکرد شبکه می تواند با تکنیک های اکتیو و پسیو اندازه گیری شود. تکنیک های اکتیو کمی پیچیده تر هستند ولی در عوض بسیار دقیق تر هستند. تکنیک های پسیو نیز به دلیل کمتر ایجاد کردن سربار برای شبکه، می توانند به نوعی به عنوان یک فعالیتی در پس زمینه شبکه، فعالیت های مدیریت شبکه را پشتیبانی کنند.

 

مفهوم برخی واژگان کلیدی:

کنترل ترافیک شبکه: مدیریت، اولویت بندی، کنترل و یا کاهش ترافیک شبکه

اندازه گیری ترافیک شبکه: اندازه گیری مقدار و نوع ترافیک موجود در یک شبکه خاص

شبیه سازی ترافیک شبکه: روشی برای اندازه گیری بازده یک شبکه ارتباطی

مدل تولید ترافیک: یک مدل تصادفی از جریان ترافیک یا منابع داده در یک شبکه ارتباطی کامپیوتری

 

یک تجزیه و تحلیل مناسب و دقیق ترافیک شبکه، به عنوان یک مزیت، امنیت شبکه را برای یک سازمان به ارمغان می آورد. یک حجم ترافیکی غیر معمول در یک شبکه، می تواند نشان از یک حمله سایبری باشد. گزارشات حاصل از انجام تجزیه و تحلیل های ترافیک شبکه، همانند ناظری است که از اینگونه حملات، جلوگیری خواهد کرد.

 

نظارت بر ترافیک شبکه

 

ترافیک شبکه و پهنای باند، دو مفهوم اساسی و مهم در کارکرد شبکه هستند که آشنایی با این دو مفهوم، برای پیاده سازی و راه اندازی شبکه در محیط های مختلف، لازم می باشد.

دو شرکت Schneider Electric و IP-COM، به ترتیب، از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه در دنیا می باشند. در کشور ما، نمایندگی انحصاری این دو شرکت، در اختیار شرکت وردسان می باشد. برای آشنایی بیشتر با این دو شرکت، و شرکت وردسان، روی لوگوی مربوطه کلیک کنید :

 

IP-COM          اشنایدر الکتریک          وردسان   

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner