بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

تفاوت های بین MAC Address و IP Address چیست؟

تفاوت های بین MAC Address و IP Address چیست؟

MAC Address و IP Address شما، هر دو اجزا کلیدی و کاربردی در شبکه سازی هستند، اما برای اهداف مختلفی طراحی شده و از راه های مختلفی قابل رویت هستند.

تفاوت های بین MAC Address و IP Address چیست؟ آیا با ردیابی آنها، مقصد به کامپیوتر شما خواهد رسید؟ آیا می توانید آنها را از دسترس دیگران پنهان کنید؟ آیا با پنهان کردن آنها، کامپیوتر شما از هکر ها مصون خواهد ماند؟ همچنین آیا نسخه های رایگانی  از آنها، به خوبی نسخه های پولی که باید خریداری شود، وجود دارد؟

پاسخ دهی به سوال آخر آسان است. مفهومی به عنوان IP یا MAC آدرس پولی یا رایگان وجود ندارد! همانطور که احتمالا تا بحال مشاهده کرده اید، IP Address، زمانی اختصاص داده می شود که شما می خواهید به یک شبکه متصل شوید، و MAC Address زمانی به دستگاه اختصاص می شود که سخت افزار آن تولید می شود.

پنهان کردن IP یا MAC آدرس نز مفهومی است که به طور کامل انجام نمی شود، البته در ادامه به این مفهوم خواهیم پرداخت.

و همچنین، چه IP و چه MAC آدرس، پنهان شده، یا نشده باشند، مساله ای نیستند که شما به دلیل نگرانی از مصون بودن از خطرات وجود هکرها، بخواهید روی آن زمان بگذارید.

 

MAC Address

بهتر است اینگونه متصور شوید که AC Address ( یا Machine Access Control Address )، یک نوع شماره سریال است که به هر دستگاه شبکه ای اختصاص داده می شود. هیچ دو دستگاهی "نباید" یک MAC Address یکسان داشته باشند.

( راجع به این "نباید"، در ادامه توضیح خواهیم داد ).

شما می توانید MAC Address دستگاه خود را از طریق دستور فوری در ویندوز با فرمان Ipconfig/all ، ببینید. نتیجه چیزی تقریبا مشابه با زیر نمایان می شود:

Ethernetadapter Local Area Connection 2:

        .

        .

        Physical Address. . . . . .  : 00-1D-60-2F-4B-39

 

تمام اجزا موجود در شبکه، چه آنهایی که از طریق سیم متصل هستند، و چه آنهایی که بدون سیم با شبکه ارتباط برقرار می کنند، همگی دارای یک MAC Address بخصوصی هستند.

MAC Address ها معمولا فقط برای ارسال و تبادل بسته های اطلاعاتی به صورت مستقیم بین دستگاهی به دستگاهی دیگر در شبکه استفاده می شود.

حتی اگر کسی MAC Address شما را داشته باشد، به او هیچ کمکی در جهت انجام عملی که به نفع یا ضرر شما باشد، نمی کند.

 

IP Address

به تمام دستگاه های موجود در شبکه، یک IP Address تعلق می گیرد تا بتواند درون شبکه واقع شود.

اینترنت، هر چقدر هم که بزرگ است، یک شبکه محسوب می شود، و تمام دستگاه های متصل به آن یک IP Address دارند.

اگر شما به طور مستقیم به اینترنت وصل شوید، کامپیوتر شما یک IP Address خواهد داشت که از هر جایی درون اینترنت قابل دسترسی خواهد بود. اگر شما از طریق یک روتر متصل شوید، روتر شما، یک IP Address اینترنتی قابل مشاهده خواهد داشت. اما این روتر یک شبکه شخصی و خصوصی ایجاد خواهد کرد که در صورت اتصال کامپیوتر شما به آن، IP Address ی به شما اختصاص می دهد که دیگر در اینترنت به طور مستقیم قابل مشاهده نیست. هر ترافیک حاصل شده از طریق کامپیوتر شما از روتر عبور خواهد کرد، و از درون اینترنت، این ترافیک به روتر شما نسبت داده خواهد شد.

 تفاوت بین Mac Address و IP Address

 

استفاده از تشبیه برای بیان تفاوت بین این دو آدرس

یک IP Address به نوعی شبیه به آدرس کد پستی شما است. هر کسی که کد پستی شما را داشته باشد، می تواند برای شما نامه ارسال کند. این نامه می تواند یک مسیر پیچیده و یا ساده را برای رسیدن به شما طی کند. چیزی هم که برای شما مهم است، رسیدن نامه به مقصد یا شما است، نه پیچیده بودن یا نبودن مسیر آن.

این روند در مخابره اطلاعات درون یک شبکه مثل اینترنت نیز برقرار است. IP Address نشان دهنده کامپیوتر مقصد تعیین شده برای یک بسته اطلاعاتی است، و سیستم تحویل این بسته به مقصد را تضمین می کند. یک نامه ممکن است آدرس مبدا داشته باشد یا نداشته باشد، ولی یک TCP/IP Address همواره آدرس مبدا را به همراه خود دارد.

شاید بتوان یک روتر را به عنوان مامور پست یک شرکت قلمداد کرد. شما می توانید یک نامه را به آدرس ساختمان یا بخش شکایت و دادخواهی یک شرکت بزرگ ارسال کنید. سرویس پستی نامه را به آن شرکت خواهد رساند. مامور پستی شرکت، لحاظ می کند که این نامه باید به بخش شکایات شرکت برود، و توسط پست بین دفتری، نامه را به آن بخش ارسال می کند.

وقتی که شما از یک روتر استفاده می کنید، همین روال کاری انجام می شود. تمام بسته های اطلاعاتی شما، به روتر شما آدرس و ارسال می شوند. پس از آن روتر تعیین می کند که هر بسته مربوط به کدام دستگاه موجود در شبکه است و بسته را به آن ارسال می کند.

یک Mac Address، به مانند رنگ، اندازه و شکل صندوق پستی شماست. کافی است که مامور پستی (روتر شبکه شما) بتواند آن را شناسایی کند، البته این صندوق پستی منحصر به فرد و مختص شما است. دلیلی ندارد که کس دیگری به جز حامل پستی شما، بداند که صندوق پستی شما کدام است، و شما می توانید با گرفتن یک صندوق پستی دیگر ( کارت شبکه )، در هر زمانی، و نامگذاری آن ( IP Address )، بدون ایجاد اختلال در دریافت اطلاعات، صندوق پستی خود را عوض کنید.

 

منبع:

askleo.com

 

برای راه اندازی شبکه و کار با تجهیزات آن، اطلاع از تفاوت این دو آدرس، امری کلیدی می باشد. یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه در جهان، شرکت IP-COM می باشد که نماینده ی انحصاری توزیع محصولات آن، تحت اختیار شرکت وردسان می باشد. برای آشنایی بیشتر با شرکت IP-COM و شرکت وردسان، روی لوگوی مربوطه کلیک کنید: 

لوگو وردسان                   لوگو IP-COM

 

 

 

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner