بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه

 

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه، یک دستگاه شبکه کامپیوتری است ، که کاربرهای شبکه را به یکدیگر ، دستگاه های موجود در شبکه و یا اینترنت ، متصل می کند. از پرینتر و کامپیوتر گرفته تا دوربین و ... ، می توانند توسط این دستگاه ، داده و اطلاعات را به صورت قابل تنظیم و انتخابی ، به یکدیگر انتقال دهند. دریافت فیلم و تصاویر از یک دستگاه دیگر ، و دانلود و یا نمایش آنها در دستگاهی در مکانی دیگر ، تنها مثالی از کاربرد های سویئچ است.

تا کنون مدل های مختلفی از سوئیچ تولید شده اند. بسته به تعداد دستگاه ها ، محل قرارگیری آنها و تعداد افرادی که به شبکه متصل هستند ، نوع سوئیچ باید انتخاب شود ، به طوری که بتواند جوابگوی نحوه استفاده و تعداد استفاده کنندگان از شبکه موجود، باشد.

 

انواع سوئیچ شبکه و تفاوت های آنها

انواع سوئیچ شبکه را می توان در سه دسته بندی Hub ، Unmanaged Switch و Managed Switch تقسیم بندی کرد.

Hub ها تمام اطلاعات را به تمام درگاه ها یا پرت ها ارسال می کنند. سوئیچ ها به طور خودکار طرح بندی و ترتیب شبکه را یاد می گیرند و داده ها را فقط به پرت هایی که به آن نیاز دارند ، مخابره می کنند. Managed Switch ها یا سوئیچ های مدیریتی یا سوئیچ های برنامه پذیر ، قابلیت های با سطح بالاتر جهت پیکر بندی و نظارت بر شبکه را فراهم می آورند.

هاب

 

به زبان دیگر می توان گفت که هاب ها اساسا مانند یک سیم کشی در شبکه عمل می کنند. همه ی پیام های ورودی به همه ی پرت ها مخابره شده و هر کاربر ، صرفنظر از مقصد مورد نظر خاصی ، تمام پیام هایی که دیگر کاربران دریافت می کنند را مشاهد می کند. این ترافیک غیر ضروری می تواند موجب کاهش سرعت شبکه و زمان پاسخ های متغیر برای آن بشود.

سوئیچ های اترنت ، یعنی هم سوئیچ های مدیریتی و هم سوئیچ های غیر مدیریتی ، با مسیر یابی پیام ها به مقصد های مورد نظر ، از تصادم پیام ها جلوگیری می کنند. وقتی که یک سوئیچ یک پیام اترنت دریافت می کند ، ابتدا مقصدی که برای آن در نظر گرفته شده را می خواند، سپس پیام را فقط به پرتی که دستگاه مقصد به آن متصل است ، مخابره می کند.

سوئیچ های غیر مدیریتی قیمت کمتری دارند و تنها دارای کارکرد های اولیه سوئیچینگ هستند. آنها نیازی به IP آدرس ندارند و دارای مدیریت SNMP(Simple Network Management Protocol ) و یا دیگر عملکرد های پیشرفته، نیستند.

سوئیچ غیر مدیریتی

 

سوئیچ های مدیریتی ، دارای صفحان وب تعبیه شده ای هستند که توسط یک مرورگر وب استاندارد ، برای تنظیم سازی خاص مورد نظر مصرف کننده ، قابل دسترسی هستند. علاوه بر این سوئیچ های مدیریتی ، برای ایجاد خود ترمیمی در بین لایه های مختلف شبکه ، از RSTP( Rapid Spanning Tree Protocol ) پشتیبانی می کنند و همچنین از طریق SNMP، سازگاری IT را برای پیکربندی و نظارت شبکه ، ارائه می دهند. بدلیل اهمیت ویژه ای که سیستم های استفاده کننده از Protocol ٍEthernet/IP دارند، سوئیچ های های مدیریتی ، از IGMP (Internet Group Management Protocol ) و پروتکل های Query ، به منظور جلوگیری از Overload دستگاه و تامین فیلترینگ چندبخشی ، پشتیبانی می کند. فارغ از این امکانات و قابلیت ها ، برخی سوئیچ های مدیریتی ، دارای تامین پشتیبانی برای برخی امکانات مدیریتی دیگری همچون  VLAN، Port Security و ... نیز هستند.

سوئیچ مدیریتی

 

یکی از برند های معتبر تولید کننده انواع سوئیچ در کل دنیا، شرکت IP-COM می باشد، که نمایندگی انحصاری توزیع محصولات اکتیو آن، در اختیار شرکت وردسان می باشد. برای آشنایی بیشتر با هریک از شرکت های IP-COM و وردسان، بر روی لوگوی آنها کلیک کنید:

      وردسان                ip-com                

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner