بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

فن آوری تشخیص چهره

تشخیص چهره

فن آوری تشخیص چهره بعنوان بخشی از تکنولوژی پردازش تصویر بوده که قادر به شناسایی یا تایید یک فرد از روی یک تصویر دیجیتالی یا یک فریم از یک فیلم از یک منبع ویدئویی است.

روش های مختلفی برای شناسایی یک چهره وجود دارد که سیستم های تشخیص چهره بر اساس آن کار می کنند اما این سیستم ها به طور کلی با مقایسه ویژگی های صورت انتخاب شده از تصویر مورد نظر با چهره ذخیره شده در یک پایگاه داده کار می کنند.

 

تکنیک های پردازش تصویر و از جمله فن آوری تشخیص چهره به طور معمول در سیستم های امنیتی استفاده می شود و می توان آن را با سایر سیستم های تشخیصی مثل سیستم های تشخیص اثر انگشت یا سیستم های تشخیص قرنیه مقایسه نمود و برای کنترل ورود و خروج به (از) امکان مختلف استفاده کرد.

البته امروزه تکنولوژی های پردازش تصویر کاربردهای فراونی نیز در صنعت برای شمارش، کنترل کیفیت و ... محصولات تولیدی پیدا کرده اند و حتی به عنوان یک ابزار محبوب بازاریابی تجاری نیز شناسایی می شوند. بعنوان مثال می توان بطور اتوماتیک به مشتریان خاص (VIP یا CIP) خوش آمد گفت.

شناسایی چهره      

 

وودی بلدزو، به همراه هلن چان وولف و چارلز بیسون بعنوان پیشگامان تشخیص چهره اتوماتیک شناحته می شوند، ایشان در سال های 1964 و 1965 برای اولین بار این موضوع را مورد توجه قراردادند ولی بدیهی است که با منابع محدود آن زمان پیشرفت عملی زیادی نداشتند. هر چند از لحاظ تئوری کارهای بسیار با ارزشی از ایشان باقی ماند.

نکته جالب و بسیار مهم این است که با این فن آوری نیازی به رضایت و همکاری افراد در شناسایی آنها نبوده و لازم نیست افراد را برای تشخیص و کنترل با خبر نمود، زیرا با نصب دوربین های با وضوح بالا در زوایای مختلف می توان بدون جلب توجه، فرد مورد نظر را در هر جایی مثل ایستگاه های مترو، فرودگاه ها، اتوبوس، پارک، خیابان و غیره شناسایی نمود. حتی نیروهای پلیس می توانند با نصب دوربین روی لباس یا خودرو در حین ماموریت افراد مظنون را شناسایی کنند.

 

تشخیص احساسات

امروزه با سیستم های تشخیص چهره علاوه بر شناسایی، می توان حتی جنسیت و سن افراد را نیز مشخص نمود. در سیستم های جدید که از روش های پیشرفته پردازش بهره می برند کلاه، روسری، عینک، و حتی ریش و سبیل نیز نمی تواند سیستم را به دچار اشتباه نماید.

دقت سیستم های جدید تا 98 % افزایش یافته و برای نگهداری اطلاعات چهره 100 میلیون نفر فقط به 150 گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز است. سرعت پردازش و زمان پاسخ گویی سیستم های نیز بسیار قابل قبول است به طوری که برای تشخیص یک چهره از میان چند میلیون چهره ذخیره شده، به کمتر از یک ثانیه زمان نیاز است!

 

 

 توانایی سیستم ها و الگوریتم های پردازش تصویر که امروزه در حال توسعه هستند، دیگر تنها به شناسایی افراد محدود نیستند و با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته، امکان تشخیص حالات درونی افراد از روی چهره، سن، جنسیت و همچنین قومیت آن ها را نیز دارا هستند.

تشخیص قومیت

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner