بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

مقایسه فشرده سازی در دوربین های IP شرکت های مختلف - بخش دوم

مقایسه فشرده سازی در دوربین های IP شرکت های مختلف - بخش دوم

در ادامه مقاله بررسی و مقایسه فشرده سازی در دوربین های IP شرکت های مختلف، به تحلیل اثر Smart Codec ها در این فرآیند خواهیم پرداخت و در انتها روش های تنظیم فشرده سازی، در انواع دوربین های تولید شده توسط شرکت های مختلف را آموزش خواهیم داد:

اثر Codec هوشمند

استاندارد سازی های مباحثه شده در مباحث فوق، فقط مختص زمان هایی بوده است که Codec هوشمند یا خاموش بوده، یا در دسترس نبوده است. طبیعتا، به دلیل اینکه Codec های هوشمند ، به جای تنظیم سطح کوانتیزاسیون بر اساس کلیت تصویر ، سطح کوانتیزاسیون را به طور پویا ، بر اساس اجزاء تشکیل دهنده تصویر ، تنظیم می کنند ، استاندارد سازی این Codec ها ، اگر امری غیر ممکن نباشد ، بسیار سخت است.

به علاوه اینکه، سطح کوانتیزاسیون در Codec های هوشمند معمولا بسیار بالا است. (بالاتر از 30) . چرا که اکثر صحنه ها در فیلم دارای یک پیش زمینه ثابت هستند که به تبع آن بسیار فشرده می شوند و اجزا متحرک ، در حد متوسط و کمی پایینتر به نسبت اجزا ثابت ، فشرده سازی خواهند شد. 

برای مثال، Axis ، Bosch و Vivotek، در حالت روشن بودن Codec هوشمند مورد آزمایش قرار گرفتند و برای هر سه، اعداد به مقدار 30 یا بالاتر بدست آمدند.

 

تنظیم فشرده سازی در دوربین های مختلف

در زیر ما تنظیمات فشرده سازی را با توجه به پیش فرض ها و بهینه سازی ها، برای شرکت های مختلف، نشان داده ایم.

 

Arecont

Arecont یکی از معدود تولید کننده هایی است که از مقیاس کوانتیزاسیون در رابط وب خود استفاده می کند. کوانتیزاسیون در حلت پیش فرض بر روی عدد 2 قرار دارد و قابل تنظیم از بین اعداد 16 تا 36 می باشد.

تنظیمات Arecont

 

Avigilon

تنظیمات فشرده سازی Avigilon ، می تواند در بخش "Compression and Image Rate" در web UI تغییر داده شوند. در این تنظیمات، مقیاس کیفیت از "1" ( کمترین نرخ فشرده سازی ) تا "20"قابل تنظیم است. در حالت پیش فرض، کیفیت بر روی عدد "6" قرار دارد ( کوانتیزاسیون 24 ).

تنظیمات Avigilon 

 

Axis

در حال حاضر Axis از دو رابط وب استفاده می کند، بطوریکه اکثر دوربین های آن ها هنوز از HTML5 based UI جدیدشان استفاده نمی کنند. Web UI های قدیمی و جدید آن ها، هر دو در حالت پیش فرض بر روی سطح فشردگی "30" قرار دارند. همانطور که در تصویر زیر مشخص است، رابط وب جدید، از یک Slider/Manual استفاده می کند.

 تنظیمات Axis

 

در رابط وب قدیمی، وارد کردن عدد مورد نظر، در اختیار کاربر است:

تنظیمات Axis2

 

Bosch

تنظیمات CodecBosch ، کوانتیزاسیون را بر اساس P-frame ها و با قابلیت تغییر i-frame ها در یک محدوده مشخص، قابل تنظیم کرده است.(بخش "I/P-frame delta QP  " که در شکل زیر آمده است). برای استاندارد سازی بر روی 28Q، کاربر ها باید "Min. P-frame QP " را روی 26، و "I/P frame delta  " را روی 0 تنظیم کنند.

 تنظیمات Bosch

 

Dahua

تنظیمات فشرده سازی Dahua در تب ویدئو است و کیفیت می تواند بین "1" ( بیشترین فشرده سازی ) تا "6" ( کمترین فشرده سازی )، تنظیم شود. در اکثر مدل های تست شده، کوانتیزاسیون سطح 28، زمانی حاصل می شود که کیفیت بر روی عدد 2 قرار بگیرد.

 تنظیمات Dahua

 

Hikvision

تنظیمات فشرده سازی Hikvision، در تب Video/Audio قرار دارد. مقیاس آن بین Lowest (بیشترین فشرده سازی) تا Highest ( کمترین فشرده سازی ) است و در حالت پیش فرض بر روی Higher قرار دارد. بر اساس آزمایش های ما 28Q، زمانی حاصل می شود که تنظیمات Video Quality بر روی Medium قرار داشته باشد.

 تنظیمات Hikvision

 

Hanwha / Samsung

مدل های جدید دوربین Hanwha، هیچ راهی برای تنظیم فشرده سازی که هم نرخ بیت و هم کوانتیزاسیون تغییر کنند، ندارند.

 تنظیمات Hanwha

مدل های قدیمی تر دوربین های این شرکت ( Wisenet III/Lite ) دارای تنظیم فشرده سازی هستند که مقیاس آن ها بین "best (1)" ( کمترین فشرده سازی ) تا " worst (20) " ( بیشترین فشرده سازی ) است. در حالت پیش فرض، این عدد بر روی 4 قرار دارد. در این مدل از دوربین، برای انجام کوانتیزاسیون 28، نیاز است که فشرده سازی بر روی عدد 12 قرار بگیرد.

تنظیمات Wisenet 

 

Panasonic

به منظور تنظیم کیفیت تصویر در دوربین های Panasonic، کاربر ها باید "Transmission priority" را بر روی VBR قرار بدهند( در حالت پیش فرض بر روی Frame rate قرار دارد ). کیفیت تصویر در مقیاس 0 تا 9 وجود دارد.(از بسیار خوب تا پایین). این عدد در حالت پیش فرض بر روی 5 ( Normal ) قرار دارد که برای انجام کوانتیزاسیون 28، باید روی عدد 3 قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که در بین دوربین های تست شده، دوربین های جدید سری ExtremePanasonic ، تنها دوربینی است که در حالت پیش فرض بر روی H.265 تنظیم شده است.

 تنظیمات Panasonic

 

Sony

در تنظیمات CodecSony نسل 5 و 6 ، فشرده سازی در "Image quality" قرار دارد که مقیاس آن بین "1" ( فشرده سازی بیشتر ) تا "10" (فشرده سازی کمتر) است. این عدد در حالت پیش فرض بر روی 6 قرار دارد که برابر با سطح کوانتیزاسیون 28 است.

 تنظیمات Sony

 

توجه داشته باشید که، همانند Hanwha، دوربین های نسل هفتم Sony نیز اجازه تنظیم سطح فشرده سازی به کاربر داده نمی شود.

 

Uniview

دوربین های Uniview،نواری برای تنظیم کیفیت تصویر دارند که محدوده ی آن بین "Quality" و "Bitrate" است. گزینه ای برای ورود دستی عدد وجود ندارد و اگر کاربر بخواهد کوانتیزاسیون 28 انجام شود، باید نقطه را به اندازه سه چهارم نوار، به راست بکشد.

 تنظیمات Uniview

 

Vivotek

کنترل فشرده سازی در Vivotek ، "Target quality" نام دارد. محدوده آن از "Medium" ( بدترین کیفیت ) ، تا "Excellent" ( بهترین کیفیت ) ، است. برای کوانتیزاسیون 28، این بخش باید بر روی "Good" قرار بگیرد.

تنظیمات Vivotek

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner