بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

کاربردهای مختلف دوربین حرارتی

کاربردهای مختلف دوربین حرارتی

با توجه به پیشرفت های شکل گرفته در زمینه تکنولوژی ترموگرافی و دما نگاری، کاربرد های دوربین های حرارتی به طور چشم گیری در حال افزایش هستند.

هرچند شروع استفاده از این دوربین ها برای کاربرد های نظامی بود، اما امروزه نقش مهمی در حفظ امنیت جامعه، کسب و کار ها، کشور ها و کنترل مرز ها ایفا می کنند. در مقاله زیر،به بررسی کاربردهای اساسی دوربین های حرارتی خواهیم پرداخت:

 

حفاظت از جنگل ها در مقابل آتش سوزی

forest fire protection

آتش سوزی در جنگل همواره از یک نقطه آغاز شده و با گذشت زمان، دامنه بیشتری از درختان را در بر می گیرد. افزایش وسعت آتش سوزی، مهار آتش را بسیار سخت تر و در مواقعی غیر ممکن می سازد. از این رو اساسی ترین عملی که باید برای نجات جنگل به دام حریق افتاده انجام داد، رسیدگی سریعتر به آن است. یکی از معمول ترین راه هایی که برای انجام این عمل در سراسر دنیا استفاده می شود، نصب دوربین های حرارتی در مکان های مختلف محیط جنگل است. این راه موجب می شود تا به محض وقوع آتش سوزی، افرادی که کنترل دوربین را در اختیار دارند از این اتفاق مطلع شده، و هر چه سریعتر تمهیدات لازم برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی را تدارک ببینند.

در زیر نمونه ای از تصاویر دوربین حرارتی که به همین منظور در مکان مذکور مستقر شده اند را مشاهده می کنید:

thermal pic from forest

 

بازرسی و شناسایی مشکلات بوجود آمده در تجهیزات

power station

امروزه استفاده از ترموگرافی، به عنوان ابزار بازرسی و شناسایی مشکلات موجود تجهیزات مختلف، امری مرسوم و بسیار پر بازده است. در تجهیزات الکترونیکی و یا سیستم های قدرت، اختلال و ایراد در خطوط انتقال، تغییرات دمایی را نیز موجب می شود که می توان با استفاده از تکنیک ترموگرافی و دوربین های حرارتی، اشکال را شناسایی و در صدد رفع آن بر آمد.

تصاویر زیر، نموته تصاویری از دوربین حرارتی هستند که به این منظور مستقر شده اند:

thermal pic from power station

 

بازرسی خط لوله

gas factory

جریان هوا و مایعات در تجهیزات مختلف، در حالت عادی، در دماهای مشخصی انجام می گیرد و تغییرات دما در یک نقطه از سیستم، می تواند نشان از ایجاد اشکال در آن نقطه از سیستم باشد. برای مثال در هنگام ایجاد گرفتگی در یک لوله انتقال یک سیال، فشار در یک سمت آن افزایش یافته و موجب ایجاد تغییرات دمایی در دو سمت آن گرفتگی می شود. از ظاهر و بیرون لوله، نقطه گرفتگی قابل تشخیص نیست، اما با استفاده از یک دوربین حرارتی می توان از آن نقطه با خبر شد. این تغییرات دمایی، هنگام وجود نشتی و یا رطوبت نیز به وقوع می پیوندد و اتفاقات غیر معمول در سیستم، با این تغییرات خود را نشان می دهند. از این رو می توان از دوربین های حرارتی به منظور یافتن این ایرادات استفاده کرد.

gas tower thermal pic

 

همانطور که اشاره شد، گستره ی کاربرد دوربین های حرارتی همچنان در حال افزایش است و از این قبیل کاربرد ها می توان به شناسایی افراد موجود در محیط های با نور کم، تشخیص اشیا مخفی شده در لباس افراد، به منظور جلوگیری از دزدی و ده ها کاربرد دیگر اشاره کرد.

یکی از برند های معتبر تولید کننده دوربین های حرارتی در دنیا، شرکت سانل می باشد که نمایندگی انحصاری واردات و فروش آن در کشور ما، در اختیار شرکت آوا بصیر می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر راجع به شرکت سانل و آوابصیر، روی لوگوی مربوطه شرکت، کلیک کنید:

لوگو سانل    شرکت آوابصیر

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner