بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

Gateway چیست؟

Gateway  چیست؟

در راستای پاسخ به این سوال که " Gateway چیست؟ " ، ابتدا به شرح معنی و مفهوم این مقوله خواهیم پرداخت، و در ادامه با انواع Address های Gateway ، آشنا خواهیم شد.

 

معنی Gateway

Gateway ( یا Default Gateway )، به مانند یک اکسس پوینت یا روتری که کامپیوتر شبکه – جهت ارسال و دریافت اطلاعات به یک کامپیوتر در یک شبکه دیگر، یا اینترنت - از آن استفاده می کند، عمل می کند. Default بدین معناست که در حالت پیش فرض، این Gateway استفاده می شود، مگر اینکه یک برنامه، Gateway دیگری را مشخص کند. نیازی نیست که سرور پیش فرض، حتما یک روتر باشد؛ بلکه می تواند یک کامپیوتر با دو درگاه شبکه باشد که یکی از آن ها به یک زیر شبکه محلی متصل است، و دیگری به یک شبکه خارجی.

 

مفهوم Gateway

یک Default Gateway ، به دستگاه های موجود در یک شبکه اجازه می دهد تا با دستگاه های موجود در خارج آن شبکه، ارتباط برقرار کنند. بدون آن، می توان به عبارتی گفت که شبکه از فضای بیرون خود ایزوله است. اساسا، رایانه ها اطلاعاتی را برای شبکه های دیگر، ( که به محدوده IP محلی خود تعلق ندارند ) از طریق Default Gateway  ارسال می کنند.

gateway 

 

انواع Address های Gateway

1-    Logical Gateway Address

Gateway در لایه شبکه ( لایه 3 یا Network Layer ) در OSI Model عمل می کند. Gateway زمانی استفاده می شود که به مخابره بسته های داده نیاز باشد. زمانی که بسته ها در فضای یک شبکه ارسال می شوند، IP Address مقصد مورد بررسی قرار می گیرد. اگر IP مقصد، خارج از فضای شبکه باشد، بسته داده، به منظور مخابره به خارج از شبکه، به Gateway ارسال می شود. Gateway در همان شبکه ای قرار دارد که دستگاه های نهایی ( End Devices )، در آن قرار دارند.

Gateway باید یک آدرس ثابت داشته باشند، چرا که تغییر آن موجب می شود تا بسته های اطلاعاتی به مقصد خود نرسند. Gateway ها معمولا بالاترین و پایین ترین آدرس شبکه را تعیین می کنند. این یک الزام نیست، ولی بسیاری از سازمان ها، از یک طرح و رویه تعیین آدرس مشخص و نامتناقضی استفاده می کنند تا برنامه ریزی شبکه را تسهیل نمایند.

 

2-    Physical Gateway Address     

همچنین Gateway در لایه پیوند داده ( لایه 2 یا Data Link Layer ) در OSI Model نیز عمل می کند. Physical Gateway Address را با نام Media Access Control ( MAC ) Address یا ( Burned In Address ( BIA  نیز می شناسند. Physical Address زمانی که دستگاه تولید می شود به آن اختصاص داده می شود و غیر قابل تغییر است.   

 همانطور که اشاره شد Gateway یکی از اجزای اصلی شبکه است که می تواند در قالب اکسس پوینت، روتر و ... به کار گرفته شود.

 یکی از برند های معتبر تولید کننده انواع روتر و اکسس پوینت در کل دنیا، شرکت IP-COM می باشد، که نمایندگی انحصاری توزیع محصولات اکتیو آن، در اختیار شرکت وردسان می باشد. برای آشنایی بیشتر با هریک از شرکت های IP-COM و وردسان، بر روی لوگوی آنها کلیک کنید:

 

      وردسان                ip-com             

 

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner