بازگشت
جستجو
بازگشت به لیست مقالات

Iris دوربین چیست؟

Iris دوربین چیست؟

Iris، بخشی از دوربین است، که مقدار نور ورودی به لنز دوربین را کنترل می کند. اگر Iris درگاه ورودی بزرگی ایجاد کند، نور بیشتری اجازه ورود را دارد و همچنین در صورت ایجاد درگاه ورودی کوچکتر، نور کمتری وارد خواهد شد. نوری که Iris به آن اجازه ورود می دهد، به سنسور تصویر برخورد خواهد کرد و این نور به عنوان سیگنال های الکتریکی ضبط می شود که پدید آورنده تصاویر یا ویدئو خواهد شد.

     Iris دوربین

 

وقتی صحبت از دوربین های IP نظارت تصویری است، شما چند انتخاب برای انواع مختلف Iris دوربین دارید:

1-    Fixed Iris یا Iris ثابت

2-    Manual Iris یا Iris دستی

3-    Auto Iris یا Iris خودکار

4-    P-Iris

 

نحوه کارکرد Iris دوربین

کارکرد Iris، محدود کردن مقدار نور ورودی ای به دوربین است که به سنسور های تصویر برخورد می کند. نور بیش از حد می تواند تصویر را از بین ببرد و نور کم هم می تواند موجب تاریک شدن همه نقاط در تصویر شود. بنابراین بسیار مهم است که Iris ی در اختیار داشته باشیم که برای محیط مورد نظری که می خواهیم در آن دوربین را استفاده کنیم مناسب باشد. هر کدام از 4 نوع Iris ذکر شده، عملکرد های متفاوتی دارند و شما می توانید با شناخت بیشتر آن ها، Iris مناسب را انتخاب کنید.

 Iris دوربین

 

Fixed Iris

  • در یک Iris ثابت، درگاه ورود نور به دوربین، ثابت و غیر قابل تنظیم است.
  • این نوع Iris برای محیط های درونی مانند یک راهرو، که سطح نور در زمان های مختلف تصویربرداری ثابت است، مناسب می باشد.
Iris ثابت

 

Manual Iris

  • با تنظیم دستی و فیزیکی یک Iris دستی، شما می تواند اجازه ورود نور کمتر یا بیشتر را به دوربین خود بدهید. معمولا این تنظیم هنگام نصب دوربین انجام می شود، چرا که در آن زمان دسترسی آسان تری به تنظیمات دوربین وجود دارد.
  • این نوع Iris نیز در محیط های مشابه بکارگیری Iris ثابت مورد استفاده قرار می گیرد. به این دلیل که اگر دوربین در مکانی که دسترسی مناسبی به آن نباشد، نصب شده باشد، تنظیم و تغییر Iris آن سخت می باشد.
Iris دستی

 

 Auto Iris

  • Iris های خودکار، Motorize هستند، به این معنی که دارای قابلیت خودکار تنظیم دریچه ورودی خود، در طی ساعات مختلف شبانه روز هستند.
  • دو نوع Iris خودکار وجود دارد:

        1-    Iris های خودکار DC : کنترل موتور در درون دوربین قرار دارد.

        2-    Iris های خودکار Video : کنترل در درون خود لنز قرار دارد.

  • بدلیل بکارگیری تکنولوژی پیشرفته تر در Iris های خودکار نسبت به Iris های ثابت و دستی، این نوع Iris ها گران قیمت تر می باشند. اما در عین حال، به دلیل در بر داشتن تنظیم خودکار، برای ضبط در محیط های بیرونی که تغییرات نور در طول روز و شب زیاد است، بسیار مناسب تر می باشند.
Iris خودکار

 

P-Iris

  • حرف "P" در P-Iris ، نشانگر لغت " Precise "، است که به معنای " دقیق "، می باشد. این نوع Iris ، به وسیله ی نرم افزار موجود در دوربین، دارای قابلیت تنظیم خودکار است که می تواند روشنی و عمق میدان بهتری در ویدئو را فراهم کند.
  • مقداری که Iris می تواند بسته شود محدود است تا بتواند از تاری بوجود آمده از تنظیم خودکار Auto Iris در مقابل نور های روشن، جلوگیری کند.
  • دوربین های دارای P-iris از دوربین های دارای Iris ثابت یا دستی گرانقیمت تر هستند. اما در عین حال برای تصویر برداری و ضبط در محیط هایی که نور به طور مداوم، یا به سرعت در حال تغییر است، مناسب تر هستند.
Iris دقیق

 

چگونه ویژگی های Iris دوربین می توانند برای شما مفید واقع شوند؟

با وجود چهار نوع Iris مختلف برای انتخاب، شما می توانید مناسب ترین دوربین را متناظر با مستلزمات نظارتی خود انتخاب کنید.

آیا شما در یک ساختمان اداری، و تنها در ساعات کاری می خواهید از دوربین نظارتی خود استفاده کنید؟ یک Iris ثابت یا دستی می تواند در این محیط که نور مقدار ثابتی دارد، از عهده ی برآورده کردن انتظارات شما بر بیاید.

آیا میخواهید در یک محیط بیرونی و طی ساعات مختلف، فرآیند ضبط و ثبت وقایع توسط دوربین را انجام دهید؟ یک Iris خودکار، به دلیل امکان تنظیم Iris با تغییرات نور در محیط، می تواند نیاز های شما را برآورده سازد. و همچنین اگر به یک دوربین پیشرفته تر نیاز دارید که در نقاط و فواصل مختلف موجود در تصویر، وضوح و کیفیت بالایی تامین کند، بهترین انتخاب، یک دوربین دارای P-iris است.

تصویر زیر یک نمونه از تفاوت تصویر برداری توسط دوربین دارای P-iris است. همانطور که در تصویر سمت چپ مشخص است، برخی نقاط که به لنز دوربین نزدیک تر هستند، کیفیت پایین تری دارند، در صورتی که در تصویر سمت راست که توسط یک دوربین دارای P-iris گرفته شده است، تمامی نقاط، در تمامی فواصل، از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند.

 عکس با و بدون P-iris

 

از شرکت های معتبر تولید کننده دوربین در دنیا، که دارای دوربین های مجهز به P-iris هستند، می توان به شرکت Sunell Security اشاره کرد. این شرکت از تکنولوژی P-iris به عنوان یکی از تکنولوژی های اصلی خود نام می برد و در برنامه و پژوهش های آتی خود، سرمایه ی هنگفتی را برای توسعه محصولات خود در این زمینه، اختصاص داده است. از این رو انتظار می رود طی سال های آتی، طیف وسیعی از محصولات شرکت Sunell، مجهز به این تکنولوژی باشند.

اما نمایندگی رسمی و انحصاری این شرکت در کشور ما، در اختیار شرکت آوابصیر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجه به شرکت Sunell یا آوابصیر، بر روی لوگوی مربوطه در زیر کلیک نمایید:

لوگو سانل                    لوگو آوابصیر

نظرات
نظر بدهید بستن فرم ثبت نظر
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner